Postcrossing


Tradycyjnie we wrześniu włączymy się w obchody Europejskiego Dnia Języków (26 września) i niedługo nauczyciele języków obcych przedstawią liczne propozycje. Jednym z działań związanych ze świętowaniem Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole jest udział w projekcie Postcrossing (https://www.postcrossing.com), który daje możliwość  wysyłania i otrzymywania pocztówek z całego świata. Kartki  w imieniu gimnazjalnej społeczności będziemy wysyłać w ciągu całego roku szkolnego, a otrzymane pocztówki będzie można obejrzeć na wystawie w końcu roku. Jak działa Postcrossing? Adresy odbiorców generowane są przez system, a otrzymane pocztówki są rejestrowane. Dzięki temu wiemy, jak długą drogę przebyły, po jakim czasie dotarły do adresata. Otrzymując adres uczestnika Postcrossingu poznajemy też sylwetkę danej osoby i  wiemy, jakimi językami włada, dlatego możemy spersonalizować  treść wysyłanej wiadomości. Dzięki temu, że zamieszczony opis jest zawsze w języku angielskim, nasi uczniowie będą mieli doskonałe ćwiczenie językowe. W czasach, kiedy zanika sztuka pisania listów i coraz mniej korzystamy z tradycyjnej poczty, warto przywrócić zwyczaj pisania kartek. Przy okazji mała powtórka z geografii, gdyż kartki mogą dotrzeć do nas od nadawców zarejestrowanych aż w 214 krajach na świecie! Dlatego zapraszam wszystkie klasy do udziału w zabawie połączonej z nauką, ze swej strony deklaruję koordynację projektu. Wiem już, że pierwszych pięć pocztówek trafi do odbiorców w Holandii, Białorusi, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Rosji i Niemiec. Skąd wysłane zostaną kartki przychodzące na adres Gimnazjum nr 2? To będzie niespodzianka! Wytrwałych zapraszam do śledzenia projektu na stronie http://europeandayoflanguages.blogspot.com w zakładce Postcrossing.




Opis projektu ze strony internetowej:

Projekt

Celem tego projektu jest możliwość otrzymywania pocztówek z całego świata całkowicie za darmo. No, prawie za darmo! Główna zasada to: jeśli wyślesz pocztówkę, otrzymasz co najmniej jedną w zamian od losowo wybranego Postcrossera z jakiegoś zakątka świata.
Dlaczego? Ponieważ oprócz autora również inni lubią otrzymywać pocztę tradycyjną drogą. Element zaskoczenia przy otrzymywaniu pocztówek z różnych zakątków świata (z pewnością o niektórych nigdy nie słyszałeś), może zamienić Twoją skrzynkę pocztową w skrzynkę niespodzianek – a kto by tego nie chciał?

Jak to działa:

Po pierwsze, wersja skrócona:
  1. pobierz adres pocztowy ze strony
  2. wyślij pocztówkę na podany adres
  3. poczekaj, aż otrzymasz pocztówkę
  4. zarejestruj otrzymaną pocztówkę w systemie

Pierwszy krok to pobranie adresu pocztowego innego użytkownika, do którego musisz wysłać pocztówkę. Otrzymasz adres pocztowy odbiorcy oraz numer ID pocztówki (np.: PL-9500) poprzez email. Unikalny numer ID pocztówki identyfikuje ją w systemie. Następnie musisz wysłać pocztówkę z wyraźnie napisanym na niej numerem ID. To pozwoli odbiorcy zarejestrować Twoją pocztówkę w Postcrossingu, co jednocześnie spowoduje, że Twój adres pocztowy pojawi się jako następny w kolejce do pobrania przez osobę, która będzie wysyłać pocztówkę.
Na początku może znajdować się w drodze maksymalnie 5 Twoich pocztówek. Za każdym razem, gdy Twoja pocztówka zostanie zarejestrowana, możesz pobrać kolejny adres pocztowy.

No comments:

Post a Comment