Tuesday, 29 September 2015

Język migowy – bliżej

28 września, w dniu obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole, gościliśmy panią Paulinę Wujewską z Polskiego Związku Głuchych, która jest tłumaczem i wykładowcą języka migowego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 1-3 i nauczyciele języków obcych. Jako że znaczna większość z nas nie ma na co dzień kontaktu z osobami niesłyszącymi, nasz gość próbował wyjaśnić nam, jak świat postrzegają te osoby, jakie problemy napotykają w kontakcie ze słyszącymi, jak komunikować się, aby głusi jak najlepiej nas rozumieli. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda problem nauki języków obcych przez osoby niesłyszące, poznaliśmy w zarysach strukturę gramatyczną i alfabet języka migowego. W części praktycznej uczyliśmy się literować słowa i wyrażać pojęcia językiem gestów. Niektórzy świetnie sobie z tym radzili!

Dziękujemy pani Paulinie Wujewskiej za przyjęcie zaproszenia i ciekawe spotkanie, które znacznie przybliżyło nam język migowy!

P.S.
Zobaczcie również wideo, nadesłane w ramach naszego projektu ze szkoły dla głuchych i niedosłyszących w Lublanie (Słowenia) http://europeandayoflanguages.blogspot.com/2015/09/videopostcard-from-slovenia_80.html


Dla chcących spróbować nauki: http://migam.org/nauka/lekcje/


No comments:

Post a Comment